Congratulations to Our Winners

Below are the top 4 competitiors of each category for our 2016 MIST NY Regional Tournament. The top 4 competitiors for each competition and top 4 groups for each group competition are qualified to compete at MIST Nationals 2016. This year the tournament will be hosted in Toronto, Canada on July 29-31st, 2016. Information on how to register for the Nationals Tournament will be sent out this summer.

2D Islamic Art

  • 1) Asma Awad (Al-Noor School)
  • 2) Husam Din (Crescent Knights)
  • 3) Nael Ahmed (Dawn of Dozo)
  • 4) Maryam Tayeh (Titans Tawbah)

3D Islamic Art

  • 1) Tamanna Yeasmin (Bronx Science Brigade)
  • 2) Amber Beg (Selden Ilm Seekers-Stony Brook)
  • 3) Qirat Sandhu (Harrislam)
  • 4) Sana Haroon (ICLegends- Wheatley)

Photography

  • 1) Ali Khan (Dawn of Dozo)
  • 2) Shahriar Islam (Tech Taqwa)
  • 3) Muhammad Hamza (Dawn of Dozo)
  • 4) Sumaya Ahmed (Halal Hornets)

Fashion Design

  • 1) Nishat Chowdhury (Bronx Science Brigade)
  • 2) Isra Jilani (Bronx Science Brigade)
  • 3) Sanjidah Chowdhury (Harrislam)
  • 4) Aamna Qureshi (Selden Ilm Seekers)

Graphic Design

  • 1) Sally Chen (Noor al-Stuy)
  • 2) Samia Noor (Crescent Knights)
  • 3) Inzamam Chowdhury (Bronx Science Brigade)
  • 4) Saadia Islam (Noor al-Stuy)

Scrapbook

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Harrislam
  • 3) Bronx Science Brigade
  • 4) Lewis Legends
  • Note: This is a pilot competition and not a national level competition.

Test One

  • 1) Noshin Hoque (Bronx Science Brigade)
  • 2) Wayez Chowdhury (Noor al-Stuy)
  • 3) Nusrat Rahman (Bronx Science Brigade)
  • 4) Mubin Rahman (Noor al-Stuy)

Test Two

  • 1) Naseem Miah (Noor al-Stuy)
  • 2) Shahriar Islam (Tech Taqwa)
  • 3) Shaira Ahmed (Bronx Science Brigade)
  • 4) Faraz Zaidi (Bronx Science Brigade)

Test Three

  • 1) Asma Jamil (Selden Ilm Seekers-Sachem East)
  • 2) Umaimah Nawaz (Selden Ilm Seekers-Ward Melville)
  • 3) Iqra Qaiser (Tech Taqwa)
  • 4) Nowshin Islam (Noor al-Stuy)

Test Four

  • 1) Yasmin Chaudhary (Al MuTECHeen)
  • 2) Ahmad Saad (Crescent Knights)
  • 3) Shaikat Islam (Noor al-Stuy)
  • 4) Areesh Naz (Noor al-Stuy)

Brothers' Quran Memorization Level 1

  • 1) Nael Ahmed (Dawn of Dozo)
  • 2) Ossam Almontaser (Al-Noor School)
  • 3) Yahya Alazai (Al-Noor School)
  • 4) Hassan Nazar (JCHS)

Sisters' Quran Memorization Level 1

  • 1) Aalla Almakhleh (Al-Noor School)
  • 2) Afeefah Anwar (Harrislam)
  • 3) Rajaa Elhassan (Bronx Science Brigade)
  • 4) Zobia Jama (Dawn of Dozo)

Brothers' Quran Memorization Level 2

  • 1) Bilal Siddiqui (ICLegends- Jericho)
  • 2) Ibrahim Ilyas (Valley Stream Warriors)
  • 3) Areeb Anjum (Crescent Knights)
  • 4) Mohammad M. Qadri (North Spartans)

Sisters' Quran Memorization Level 2

  • 1) Tahiya Choudhury (Harrislam)
  • 2) Mariam Akl (Al-Noor School)
  • 3) Manahil Sher (Noor Al-Stuy)
  • 4) Sarah Saad (Tech Taqwa)

Brothers' Quran Memorization Level 3

  • 1) Efaz Chowdhury (Noor al-Stuy)
  • 2) Abdullah Irfan (Halal Saquad)
  • 3) Mohammad Saad (Crescent Knights)
  • 4) El-Baraa Lamada (Al-Noor School)

Sisters' Quran Memorization Level 3

  • 1) Verdah Siddiqi (Noor al-Stuy)
  • 2) Shahira Amin (MDQ MSA)
  • 3) Shaima Qasem (Tech Taqwa)
  • 4) Rahma Ibrahim (Al-Noor School)

Brothers' Quran Memorization Level 4

  • 1) Abdurrahman Nashit (Al-Noor School)
  • 2) Shahjada Islam (Noor Al-Stuy)
  • 3) Ashfaq Ahmed (Khulafah)
  • 4) Zaid Aziz (QHSS Khalifas)

Sisters' Quran Memorization Level 4

  • 1) Momina Zafar (Al-Noor School)
  • 2) Musabika Nabiha (Al-Noor School)
  • 3) Habiba Ashour (Al MuTECHeen)
  • 4) Maham Ismail (MDQ MSA)

Prepared Essay

  • 1) Adeena Naqvi (Halqah Hills)
  • 2) Shahjada Islam (Noor al-Stuy)
  • 3) Sabah Nahin Islam (Noor al-Stuy)
  • 4) Aqsa Khalid (Crescent Knights)

Extemporaneous Essay

  • 1) Sayeed Ali (Bronx Science Brigade)
  • 2) Musabika Nabiha (Al-Noor School)
  • 3) Rinom Chowdhury (Titans Tawbah)
  • 4) Tajrean Rahman (Tech Taqwa)

Original Oratory

  • 1) Salwa Najmi (Al-Noor School)
  • 2) Sangida Akter (Harrislam)
  • 3) Namra Zulfiqar (Noor al-Stuy)
  • 4) Sayeda Hussain (Bronx Science Brigade)

Extemporaneous Speaking

  • 1) Mosaab Sadeia (Al-Noor School)
  • 2) Aniqa Hassan (Bronx Science Brigade)
  • 3) Ahmed Nahian (Najme NEST)
  • 4) Helal Chowdhury (Tech Taqwa)

Short Fictional Story

  • 1) SarahRuth DeFilippo (Harrislam)
  • 2) Umaimah Nawaz (Selden Ilm Seekers-Ward Melville)
  • 3) Aamna Qureshi (Selden Ilm Seekers)
  • 4) Shaikat Islam (Noor al-Stuy)

Poetry Literature

  • 1) Eeman Bhalli (Crescent Knights)
  • 2) Sadia Tasnim (Tech Taqwa)
  • 3) Salma Ahmed (Tottenvillle Tawba)
  • 4) Aysheh Barqawi (Halal Hornets)

Poetry Spoken Word

  • 1) Harith Morgan (Tech Taqwa)
  • 2) Hana Mohamed (Dean 1st)
  • 3) Eema Manzoor (Al MuTECHeen)
  • 4) Shahraiz Khan (Lynbrook Lions)

Math Olympics

  • 1) Aqib Sadique (Harrislam)
  • 2) Joseph Collado (Bronx Science Brigade)
  • 3) Aaiysha Mistry (Dawn of Dozo)
  • 4) Islam Elsaid (Noor al-Stuy)

MIST Bowl

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Selden Ilm Seekers
  • 3) Crescent Knights
  • 4) Bronx Science Brigade

Improv Boys

  • 1) Tech Taqwa
  • 2) Noor al-Stuy
  • 3) Bronx Science Brigade
  • 4) QHSS KHALIFAS

Improv Girls

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Al-Noor School
  • 3) Tech Taqwa
  • 4) Harrislam

Debate

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Al-Noor School
  • 3) Bronx Science Brigade
  • 4) MDQ MSA

Nasheed - Rap Boys

  • 1) Tech Taqwa
  • 2) Najme NEST
  • 3) Bronx Science Brigade
  • 4) Harrislam

Nasheed - Rap Girls

  • 1) Bronx Science Brigade
  • 2) Dean 1st
  • 3) Harrislam
  • 4) QHSS KHALIFAS

Short Film

  • 1) Tech Taqwa
  • 2) Bronx Science Brigade
  • 3) Crescent Knights
  • 4) Halqah Hills

Business Venture

  • 1) Bronx Science Brigade
  • 2) Tech Taqwa
  • 3) Lewis Legends
  • 4) Dawn of Dozo

Community Service

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Bronx Science Brigade
  • 3) Selden Ilm Seekers
  • 4) Tech Taqwa

Social Media

  • 1) Tech Taqwa
  • 2) Harrislam
  • 3) Bronx Science Brigade
  • 4) Noor al-Stuy

Science Fair

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Bronx Science Brigade
  • 3) QHSS KHALIFAS
  • 4) Tech Taqwa

Below are the top 5 Overall Competitors and top 5 Overall Teams. The winners below have accumulated the most points throughout the tournament by winning multiple competitions. Congratulations!

Overall Individual

  • 1) Shahriar Islam (Tech Taqwa)
  • 2) Reeshayal Fatima (Noor al-Stuy)
  • 3) Musabika Nabiha (Al-Noor School)
  • 4) Aamna Qureshi (Selden Ilm Seekers)
  • 5) Tamanna Yeasmin (Bronx Science Brigade)

Overall Team

  • 1) Noor al-Stuy
  • 2) Bronx Science Brigade
  • 3) Al-Noor School
  • 4) Tech Taqwa
  • 5) Harrislam